Yukarı

Türkiye Oturma İzni - Göçmenlik - Vatandaşlık

Yabancı Sporcu ve Antrenörlerin Çalışma İzinleri

Yabancı Sporcu ve Antrenörlerin Çalışma İzinleri

Sporcu ve alıştırmacı Çalışma İzni nasıl Alınır?
Yabancıların çalışma izni ve çalışma muafiyetlerini düzenleyen 6735 Sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu 13 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yabancı uyrukluların çalışma izni ve muafiyetlerini düzenleyen 6735 Sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu’nun getirdiği bir yenilik, 4837 Sayılı Yabancıları Koruma Kanunu’nda düzenlenen yabancı sporcular ve antrenörler için düzenlenen çalışma muafiyetini kaldırmak oldu. Artık yeni ve yürürlükte olan kanun gereği, yabancı sporcuların, futbolcuların çalışma izni almaları gerekmektedir.

Çalışma İzni Nedir?

Çalışma izni, Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen ve sahibine Türkiye’de yasal olarak çalışma ve ikamet hakkı veren bir belgedir.

Çalışma Muafiyeti Nedir?

Kaide olarak, yabancılar ÇSGB tarafından düzenlenen çalışma izin belgesini almadan çalışamaz. Fakat kanunla bu duruma istisnalar getirilmiştir.

4837 Sayılı Kanun çerçevesinde eskiden yabancı uyruklu sporcular da çalışma muafiyetinde yer almakta idi, çalışma izni almalarına gerek yoktu. Yeni düzenleme ile artık yabancı uyruklu sporcuların da çalışma izni almaları gerekmektedir.

Yabancı Sporcular Kimlerdir?

Türkiye’ye sportif amaçlı çalışmak için gelen yabancı uyruklu sporcular, antrenörler ile yardımcı antrenörler ve malzemeciler de bu kapsamda değerlendirilmektedir.

Yabancı Sporcu ve Antrenörler Türkiye’ye iyi mi Gelir?
Yabancı sporcular eskiden Türkiye’de etkinlik gösteren bir spor kulübü ile anlaşarak çalışma izni muafiyeti kapsamında direkt çalışabiliyorlardı. Yeni kanun yabancı uyruklu sporcuları çalışma muafiyeti kapsamından çıkarmış, fakat sporcuların etkinlik ve çalışma izinlerinin kapsamını ve niteliklerini düzenleyen bir yönetmelik hemen hemen yayınlanmamıştır. Her halükarda sporcuların çalışma izni müracaatları Çalışma ve toplumsal Güvenlik Bakanlığı’na yapılacaktır. Diğer mesleklerde olduğu şeklinde yabancı uyruklu sporcular da, Türkiye’de bulunmaları ve en az 6 ay süreli geçerli ikamet iznine sahip olmaları durumunda yurtiçinden çalışma izni başvurusu yapılabilecektirler. Yabancının yurtdışında bulunması halinde ise Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilcikleri vesilesiyle yurtdışı çalışma izni başvurusu yapılacaktır.

Yabancı Sporcuların Çalışma İzinleri ile ilgili çağrı merkezimiz veya e-posta adresimiz vesilesiyle bizimle iletişime geçiniz.

Yardımcı Olabilir miyim?


Whatsapp'tan iletişim Kur


Merhaba, Buyrun..